Očkování

Očkovat se určitě nechte a pojištění si taky kupte. Ovšem u obou těch věcí nejdřív použijte rozum, nikoliv první tři odkazy na Googlu. Jakožto dcera zdravotníka jsem byla náležitě poučena, co všechno bychom před cestou měli mít doopravdy a co už je spíš na okrasu. A protože si s paralenem a jemu podobnými moc netykáme, snažili jsem se i při očkování jít rozumnou ale zdravou cestou.

Na doporučení mojí obvodní doktorky jsme se nechali očkovat na Praze 2 v Očkovacím centru a poradně cestovní medicíny. Jak napovídá název, poradí vám tam, a to opravdu dobře.  

S Metodikem oba máme:

  • Břišní tyfus – 1 080 Kč
  • Vzteklina I. – 1 100 Kč
  • Vzteklina II. – 1 100 Kč – třetí jsme nestihli a dá se v klidu vycestovat i bez ní
  • Dětská obrna – 720 Kč
  • Mezinárodní očkovací průkaz – 100 Kč
 

Uvedené ceny jsou za vakcínu, aplikaci (100 Kč) a osobu. Očkování jsme stihli jen tak tak, protože Metodik nebyl u doktora asi 25 let a potřeboval toho víc. Celý proces trval cca 6 týdnů.

Pojištění jsme u Axy na 5 měsíců a stálo nás to 7 tisíc Kč na osobu. Jo a je v tom samozřejmě repatriace,
na který moje maminka trvala – asi aby mě nemusela z Indonésie vozit sama v plastovym kelímku.

Mezinárodní řidičáky

K úřadu v Benešově přicházíme v 7:45, stojí tu asi 6 lidí různého věku. Fronta a rozestup se tu moc nenosí, o pořadí si taky můžeme nechat jen zdát. Během následujících patnácti minut dorazí dalších 12 lidí. Taktika je jasná – přijít blíž k vývěsce, která je u vchodu do úřadu, dělat, ze si čtete a pak už na místě, co nejblíž u dveří samozřejmě, zůstat. Světě div se, funguje to. Ti, co nemají o místní taktice ponětí, přešlapují nervózně opodál a co 30 vteřin koukají na hodinky.

Jakmile zacinkají klíče v zámku, zkušení místňáci skáčou po klice a derou se dovnitř. Před námi je místo šesti lidí patnáct, a tak jsme zůstali venku. Metodik nic neříká, je místní, ale smířenej se svým osudem – počkat s rozestupem, dokud se nedostane dovnitř na radu. Nově příchozí pán Metodikova pravidla neuznává, a tak předbíhá celou naši radu a utíká dovnitř pro číslo. Starší babičky za námi to zkouší taky, to už je ovšem zastavuje další zkušený místňák ochotný počkat, a tak naštěstí čekají za námi, a na předbíhajícího pana, aby mu řádně vyčinily.

Uvnitř mě nejvíc baví pan hlídač, jeden z nejdůležitějších lidí na úřadě – přiděluje totiž lístečky a udává vám i celému systému směr. Představuju si, jak tu v době před-covidové seděl a na dokola omílající se dotazy jen štěkal odpovědi. Teď je z něj bodrý chlapík, bez kterého si neškrtnete – je ve svém živlu když vám může poradit nebo vás popohnat, abyste nezdržovali jeho další klienty a akčně konverzuje se všemi, kdo i omylem projeví zájem. Baví mě srdečně. A třeba, kdybychom se nad uplatněním starších lidí víc zamýšleli, by takových chlapíků mohlo akčně pracovat mnohem víc. Po hodině a půl jsme venku.

K vyřízení potřebných dokladů jsem potřebovali:

  • 2 pasové fotky z fotobudky na Ípáku. Pozor na to, co v budce mačkáte, na nás při jednom společném focení sice vypadla fotka nás dvou, ovšem v pozadí byl taky kreslený slon a roční kalendář.
  • 2x vyplnit formulář – jednou pro řidičák na východ, podruhé pro západ. Formuláře jsou totožné, rozlišujete je jen vy, a to vyplněním slovy: USA a Indonésie.
  • 50 Kč za jeden řidičák
  • Vůbec-nevím-kolik-a-nechce-se-mi-to-počítat podpisů. Hlavně do té obrovské tlusté červené knížky, kterou chudák paní úřednice ztěžka tahala z přeplněné skříně dalších podobných knížek. Asi až se vás na velikonočních ostrovech zeptají, jestlis podepsals. Podepsals!
  • Čas, trpělivost, jste li zaměstnaní tak dovolenou a široký úsměv pro všechny pány hlídače
  • 1 Metodika, abyste se z nepochopitelně rozkopaného Benešova dostali. Tuto skutečnosti potvrzují 3 z 3 místních kamarádů.
  • 1 den na vzpamatování se z tý ukrutný český byrokracie.

Datová schránka a plná moc

Jsou věci, které musíte udělat, i když vás to bude stát hromadu úsilí, nervů, otázek a nadávek. No. A pak je tu založení datové schránky. U té na začátku prostě věříte, že když jde o nástroj pro elektronickou, tedy online komunikaci, založíte si jí jednoduše a rychle online. Moji milí, nezaložíte. NE-ZA-LO-ŽÍ-TE. Přečtěte si tu větu ještě 3x a neptejte se mě proč. Prostě se smiřte s tím, že k založení datové schránky potřebujete fyzické ověření na pobočce Czechpoint.

Ano, všichni jsme dostali v 15 občanku s nějakým číslem, které by se mohlo někde evidovat právě proto, abyste pak při komunikaci s úřady pomocí jednoho online systému vyřídili vydání pasu, povolení k pobytu své nové manželce, parkovací kartu v Brně – ano, i v Brně – nebo třeba povolení ke stavbě. Namísto toho máme několik desítek ověřovacích a úředních systémů, které spolu komunikují v sudý čtvrtek při superúplňku.

Vězte taky, že pomocí datovky můžete komunikovat jen s vybranými úřady, takže si předem račte ověřit, s kým potřebujete komunikovat a který úřad může chtít komunikovat naopak vámi. Já bych se třeba kvůli poplatku za popelnici odkudkoliv vracet nechtěla…

A nakonec, pro případ nouze nejvyšší, napište taky na plnou moc. Ideálně na někoho zodpovědného, kdo s ní nenakrmí kozu. Vzory jsou ke stažení na internetech a je dobrý, když tam vypíšete seznam institucí, se kterými může zmocněnec komunikovat.

Víc z Asie

Instagram

226